Hıdırellez Dilekleri İçin Tunca Nehri’ne Akın Ettiler

Sarayiçi’nde dün dev ateşin yakılmasıyla başladı. Romanlar ve yerli ve yabancı binlerce kişi, alanda sabahın ilk ışıklarına kadar dans edip eğlendi. Tunca Nehri’nin geçtiği bölgedeki şenliklerde, sabahın ilk ışıklarıyla yüzünü nehirde yıkayanlar, dileklerini yazdıkları kağıtları suya bıraktı. Ardından kapıya asınca bereket getirdiğine inandıkları ağaç dallarını koparan katılımcılar, geleneklerini yerine getirmenin mutluluğuyla evlerinin yolunu tuttu.

Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, sabah saatlerinde Tunca Nehri’ni çiçek bıraktı. Akın, “Üç günlük şenliğimizin son gününde baharı karşıladık hep beraber. Dileklerimizi tuttuk. Bu sene tüm dileklerimiz Edirne ve Edirneli hemşehrilerimiz içindi oldukça güzel iki gün geçirdik. Dediğim gibi bugün de son günü. Çok güzel sahne performansları izledik. Gelen misafirlerimizden çok olumlu eleştiriler aldık. Görüyoruz ki her geçen gün Edirne’nin turizm potansiyeli gittikçe artıyor.”

‘DİLEKLERİMİZİ DİLEDİK, SUYA BIRAKTIK’

Kocaeli’nden Kakava Şenlikleri için gelen Nagihan Köseoğlu, “Dileklerimizi tuttuk. Gece ağaç dibine koyduk. Sabah da geldik nehre attık. Ağaç dallarımızı da elimize aldık ama aşağıya inilmiyor o yüzden nehirde yüzümüzü yıkayamadık. İyilik, sağlık olsun. Bütün dünya için huzur olsun. Dileklerimizin en başında bunlar geliyor” dedi. Edirneli Nurten Özer, “Dün akşam buradaydık. Sabahın ilk saatlerinde dileklerimizi dilemek sıraya girdik. Allah kabul eder inşallah” ifadelerini kullandı. Edirneli Bülent Yılmaz da, “Buraya gelmek baya zor olduk kalabalıktan dolayı, kutlamalar çok güzeldi. Dileklerimizi diledik suya bıraktık. İnşallah gerçekleşir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir